Вплив   фланця  динаміка  на  його  АЧХ частина 2

Як бачимо, АЧХ суттєво спотворюється, коли динамік прикріплений не заглибленим в передню панель. Таким чином, можна дещо  поправити хід АЧХ системи, змінюючи глибину посадки даного динаміка. Але цей процес надто втомливий .

• Висновки

Якщо фланець ГД виступає з передньої панелі АС, то спотворень АЧХ не уникнути через дифракцію звукових хвиль. В даному  випадку АЧХ ВЧ динаміка мала підйоми на 3.8кГц і 10кГц, а також провал в районі 6.3кГц. АЧХ СЧ динаміка мала провал на 900Гц і підйом на частотах 1.1-4кГц. Дещо інша ситуація з НЧ динаміком – його АЧХ при виступаючому фланці має провал на 800Гц і підйом  на частотах 1.2-3.5кГц. Природа дифракції складна, тому я не можу пояснити, чому виникає подібне спотворення АЧХ (часом корисне) власне на цих  частотах. Можу лише припустити, що ці частоти певним чином залежать від діаметра фланця даного динаміка (або для динаміків з  фланцем, відмінним від круга - від усередненого діаметра фланця) і дещо корелюють з формулою f=υ/kD, де υ – швидкість звуку,  рівна 344м/с; D–діаметр фланця динаміка; k - коефіцієнт "звукового коливання". Власне k визначає де і на яких частотах буде  підйом або провал. В даному досліді я не зміг визначити точні значення цих коефіціентів, але в першому приближенні вони  відрізняються один від одного на число "золотого  січення" 1.618. Так само, один від одного відрізняються частоти підйомів і  провалів. Наприклад, якщо за основу взяти перший підйом на АЧХ ВЧ динаміка, то можемо отримати:

 f1=3.8кГц; f2=3.8*1.618=6.15кГц;

 f3=6.15*1.618=9.95кГц; f4=9.95*1.618=16.1кГц

 Тобто, отримали частоти підйомів і провалів, які зображені на АЧХ. В загальному, краще всього при створенні нової АС провести  попередні виміри амплітудно-частотних характеристик динаміків і вибрати найбільш підходящий варіант встановлення динаміків.

                                                 ОлексІй Єфремов       http://alex-jet.narod.ru/acoustics/experiments/Flange.html